Wydawać by się mogło, iż montaż garażu blaszanego nie wymaga szczególnego przygotowania podłoża. Konstrukcja jest relatywnie lekka, a jej producenci jako jeden z atutów oferowanych rozwiązań wskazują dużą mobilność garaży blaszanych. W praktyce okazuje się jednak, iż odpowiednie przygotowanie podłoża pod garaż blaszany ma kluczowe znaczenie dla jego stabilnego i bezpiecznego montażu, jak również użytkowania. Jak w takim razie przygotować podłoże pod garaż? Po jakie materiały konstrukcyjne sięgać?
Podłoga w garażu blaszanym
Kostka brukowa to materiał powszechnie wykorzystywany na podjazdy, ścieżki ogrodowe oraz wszędzie tam, gdzie przestrzeń wokół domu lub siedziby firmy wymaga utwardzenia. Czy nada się na kotwiczenie garażu blaszanego? Sama kostka brukowa jest zbyt nietrwale związana z gruntem, aby zapewnić odpowiednie warunki to bezpiecznego montażu konstrukcji blaszanej. Dlatego nie poleca się jej jako podłoża pod garaż. Zamiast bruku pod garażem bardzo dobrze sprawdzi się natomiast wylewka betonowa.
Wylewka betonowa pod garaż blaszany
Planując montaż garażu blaszanego na posesji warto rozważyć wykonanie wylewki betonowej. Wylewka gwarantuje najwyższą stabilność zamontowanego garażu oraz zwiększa jego “czystość” użytkowania. W celu zapewnienia jak najlepszych warunków montażu oraz użytkowania garażu wylewkę warto wykonać w wariancie powiększonym o około 20 cm od wymiarów garażu.
Ze względu na trwałość związania z gruntem równie dobrym podłożem pod garaż jest fundament betonowy. Prawidłowo wykonany fundament zagwarantuje nam wysoką stabilność zamontowanego garażu blaszanego.
Alternatywą dla wylewki oraz fundamentu mogą być również bloczki betonowe. Bloczki należy wypoziomować i solidnie osadzić w gruncie. W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na montaż garażu blaszanego na bloczkach betonowych nie musimy wykonywać wylewki, ani stosować dodatkowej podłogi w garażu. Z jednej strony to spora oszczędność, z drugiej warto pamiętać o tym, że konstrukcja garażu blaszanego nie przewiduje płyty podłogowej sensu stricte, w związku z czym wykonanie wylewki czy posadzki to jedyny sposób na zapewnienie czystości w garażu i podniesienie komfortu jego użytkowania.
Wypoziomowanie podłoża
Niezależnie od tego, jakie podłoże pod garaż blaszany wybierzemy bardzo istotnym czynnikiem jest jego wypoziomowanie. Skuteczne kotwiczenie konstrukcji wymaga, aby pomiędzy systemem w gruncie, a ścianą garażu nie było żadnej szpary czy przerwy. Kotwiczenie garażu w sytuacji, w której wylewka, fundament czy bloczek nie przylegają równo do konstrukcji nie może być wykonane, ponieważ nie gwarantuje stabilności garażu i jego odporności na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych.