Blaszane konstrukcje – takie jak garaże blaszane – bardzo łatwo nagrzewają się w lecie, a w zimie temperatura w nich jest niewiele wyższa niż na zewnątrz. To wszystko ze względu na cienkość ścian i dobre przewodzenie ciepła przez metal.
W związku z tym zachodzi potrzeba ocieplenia garażu – blaszaka. Dowiedz się czym i w jaki sposób możesz ocieplić swój garaż blaszany.
Rodzaje ociepleń garażu blaszanego
Wykonanie ocieplenia garażu blaszanego nie jest konieczne. Nie mniej jednak warto, abyś je wykonał. Znacznie poprawi to komfort jego użytkowania. Blaszane ściany niestety bardzo dobrze przewodzą ciepło, więc taki garaż błyskawicznie się wychładza podczas mrozów oraz szybko się nagrzewa na słońcu. Garaż może zostać ocieplony na dwa sposoby:
- ocieplenie na zewnątrz;
- ocieplenie wewnątrz.
Obie te formy mają swoje zalety. Materiał ociepleniowy jest z reguły delikatny i wewnątrz jest mniej narażony na uszkodzenia. Pokrywając blaszak ociepleniem na zewnątrz musisz także nałożyć na niego warstwę tynku. Oznacza to więcej pracy, ale jednocześnie wybitnie zwiększasz wartość estetyczną takiej budowli.
Materiały ociepleniowe do garażu blaszanego
Jakich zatem możesz użyć materiałów w celu ocieplenia garażu blaszanego? Istnieje szereg takich materiałów, najpopularniejsze z nich są:
- styropian;
- wełna mineralna;
- pianka PUR.
Płyty styropianowe wewnątrz najłatwiej jest po prostu przykleić do blachy klejem montażowym. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie na warstwie styropianu płyty OSB lub pilśniowej. Uniemożliwi to styropianowi odpadnięcie od ściany, gdy osłabnie już wiązanie klejem.
Zastosowanie wełny mineralnej jest trochę trudniejsze ze względu na konieczność umieszczenia specjalnego stelażu podtrzymujące wełnę. Dobrze jest ją wykończyć tak samo jak styropian płytami pilśniowymi lub OSB.
Nakładanie pianki PUR to praca dla fachowej firmy, gdyż nakłada się ją metodą natryskową. Chodź wiele osób wykonuje to samodzielnie przy pomocy zakupionego w sklepie budowlanym sprzętu. Nie zapomnij o ociepleniu również dachu i pozostawieniu otworów wentylacyjnych na dole i na górze konstrukcji. Na zewnątrz najczęściej stosowane są płyty styropianowe pokrywane później tynkiem strukturalnym.
Garaż blaszany z natury rzeczy jest miejscem, gdzie w zimie temperatura spadnie do bardzo niskich wartości. Dobrze jest więc, abyś zawczasu pomyślał o ociepleniu garażu blaszanego. Zadbaj więc o ocieplenie swojego garażu blaszanego, które znacznie zwiększa komfort jego użytkowania w polskich warunkach klimatycznych.