You are currently viewing Jaki podatek za garaż blaszany?

Jaki podatek za garaż blaszany?

Posiadanie garażu na swojej przydomowej działce to współcześnie praktycznie konieczność. Jeżeli nie został on zbudowany wraz z domem to bardzo dobrym rozwiązaniem jest garaż blaszany. Jednak za taką konstrukcję również należy opłacać podatek, ale nie w każdej sytuacji.

Wyjaśniamy jaki podatek należy zapłacić za garaż blaszany na działce, ile on wynosi i gdzie należy go uiścić.

Czy garaż blaszany jest budynkiem?

Garaż blaszany stanowi budowlę, która nie jest na stałe przytwierdzona do gruntu i jako taki nie powinien podlegać opodatkowaniu. Jednakże wiele gmin próbowało i dalej próbuje taki podatek od nieruchomości egzekwować w przypadku garaży blaszanych, zwłaszcza jeżeli zostały na przykład otynkowane i wyglądają jak normalny budynek. Liczne wyroki sądów potwierdzają jednak, że podatek od nieruchomości nie dotyczy garaży blaszanych. Dlatego nie jesteś zobowiązany do opłacania takiego podatku. 

Oczywiście, jeżeli garaż spełnia wymagania ustawowe dla budowli ogrodowej, czyli ma mniej niż 35 metrów kwadratowych i nie jest trwale związany z gruntem. To właśnie ten ostatni warunek jest najczęściej kwestionowany przez urzędników. To całkowicie zależy od Twojego lokalnego urzędu gminy. Najlepiej dowiedz się od sąsiadów jak oni zostali potraktowani. Dzięki temu będziesz mógł zmienić sposób postawienia garażu na taki, który przez urzędników nie jest traktowany jako ‘stałe przymocowanie do gruntu’. Wtedy nie będziesz musiał opłacać podatku od nieruchomości.

W przypadku, jeżeli Twój garaż jest większy niż 35 metrów kwadratowych lub jest na stałe przymocowany do gruntu wysokość podatku wynosi 8,37 złotego za metr kwadratowy rocznie. Podatek ten wpłaca się w urzędzie gminy.

Garaż blaszany a działalność gospodarcza

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli garaż blaszany jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj, jeżeli garaż będzie na stale związany z gruntem to wtedy zastosowana będzie maksymalna stawka podatku od nieruchomości, czyli 24,82 zł rocznie. Jeśli garaż blaszany ma mniej niż 35 metrów kwadratowych i nie jest na trwałe związany z gruntem to stawka wynosi 2 procent jego wartości rocznie.

Garaż blaszany – działalność rolna, leśna i rybacka

Jeżeli garaż blaszany służy do prowadzenia działalności:

  • rolnej;
  • leśnej;
  • rybackiej

to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podobnym zwolnieniem są objęte garaże blaszane wykorzystywane do różnego rodzaju działalności non-profit, czyli edukacji, zbiórek itp. W takich sytuacjach podatku od nieruchomości nie musisz płacić.