Garaże blaszane to popularne konstrukcje, stawiane na wielu działkach mieszkalnych i komercyjnych. Garaż blaszany służy przede wszystkim do przechowywania własnego pojazdu w warunkach bezpiecznych dla jego prawidłowej konserwacji. Ponadto garaż może zostać wykorzystany w formie składziku, magazynku, pomieszczenia gospodarczego lub w innej dowolnej formie. W naszym krótkim wprowadzeniu w tematykę garaży blaszanych skupiamy się na ich rozmiarze. Podpowiadamy jak dobrać wielkość garażu względem konkretnej działki oraz zamierzonego sposobu wykorzystania.
Ustalanie rozmiaru garażu blaszanego
Na samym początku należy dokładnie określić własne potrzeby oraz ustalić ilość dostępnej przestrzeni, którą na naszej działce możemy przeznaczyć właśnie na postawienie garażu. Przede wszystkim rozmiar zależy od rodzaju przechowywanych w garażu sprzętów, w tym przede wszystkim samochodu jaki będzie w nim regularnie parkowany. Jeśli będzie to większa ilość samochodów, fakt ten również wymaga uwzględnienia. Poszukiwanie miejsca odpowiedniego miejsca na działce warto rozpocząć dopiero, gdy ustalimy pożądaną wielkość samego garażu.
Garaż z jednym stanowiskiem na samochód powinien być długi na około 5-6 m. oraz szeroki na około 3-4 m. Najpopularniejszym pod tym względem rozmiarem są garaże blaszane 4×5, pozwalające na swobodne zaparkowanie pojazdu i przechowywanie dodatkowego sprzętu w przestrzeni dookoła. Mniejsze rozmiary (2×3, 3×5, 3,5×5) są stosowane do przechowywania motocykli i rowerów. Oprócz nich znajdziemy także garaże blaszane o powierzchni: 4,5×5, 5×5, 3×6, 3,5×6, 4×6, 4,5×6, 5×6. Tak szeroka gama dostępnych rozmiarów pozwala dobrać garaż względem indywidualnych potrzeb i konkretnego typu pojazdu jaki pragniemy w nim składować.
Dodatkowa przestrzeń w garażu
Jeśli w garażu zamierzasz urządzić schowek na dodatkowe sprzęty, to należy ten fakt uwzględnić w czasie ustalania jego rozmiaru. Możesz zdecydować się na garaż wyposażony w dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub w inny sposób wydzieloną przestrzeń do przechowywania np. sprzętów i urządzeń ogrodowych. To samo dotyczy garaży, które będą pełnić funkcję przydomowego warsztatu lub pracowni.
Kluczową sprawą jest w tej sytuacji ustalenie docelowej szerokości garażu. Zaleca się, by garaże blaszane z dodatkowym stanowiskiem do pracy miały taką samą szerokość, jak garaże przeznaczone na dwa samochody. Jeśli jednak ilość wolnego miejsca na Twojej działce na to pozwala, warto wybrać garaż jeszcze większy, w którym bez przeszkód postawimy duży stół warsztatowy oraz liczne sprzęty. Najlepiej więc zwiększyć szerokość wybieranego garażu do nawet 6,5 lub 7 metrów. Zyskasz większą swobodę ruchów oraz w organizacji przestrzeni i przechowywaniu wszystkich sprzętów.
Na koniec warto podkreślić, że nowoczesne garaże wykonywane są w sposób stabilny i wytrzymały, co gwarantuje ich wykorzystanie przez wiele kolejnych lat. Dobrej jakości garaż blaszany może być jednocześnie atrakcyjną ozdobą działki i znajdującego się na niej domu. Wystarczy sięgnąć po wariant pokryty farbami drewno-podobnymi, który doskonale wpasuje się w otoczenie zieleni, czyniąc ogród miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym wizualnie niż dotychczas.