Każdy kto zamawia garaż blaszany, niezależnie czy jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy, musi przemyśleć na czym go postawić. Od tego zależy w dużej mierze komfort korzystania z takiego garażu przez kolejne lata.
Podpowiadamy, jakie są rodzaje podstaw do garaży blaszanych, jak wykonuje się taką podstawę oraz na co zwrócić jeszcze uwagę.
Rodzaje podstawy dla garażu blaszanego
Jeżeli stawiasz na swojej działce garaż blaszany to musisz zdecydować się na jeden z rodzajów jego posadowienia na gruncie. Masz do wyboru klika różnych możliwości, takich jak np.:
- wylewka betonowa pod garaż blaszany;
- płyty betonowe pod garaż blaszany;
- płyty chodnikowe pod garaż blaszany;
- kostka brukowa pod garaż blaszany;
- bloczki betonowe;
- pełen fundament.
Z pewnością wylewka betonowa jest najsolidniejszym rodzajem podstawy dla garażu blaszanego. Wymaga ona jednak najwięcej pracy. Jeżeli garaż rzeczywiście będzie stanowił miejsce przechowywania Twojego samochodu to wylewka jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak wykonuje się podstawę dla garażu blaszanego?
We wszystkich opcjach pracę musisz rozpocząć od oczyszczenia miejsca z krzaków oraz innej zieleni. Następnie konieczne jest wyrównanie i wypoziomowanie terenu. Wylewka powinna mieć około 10 do 15 centymetrów na podłożu z kruszywa w postaci warstwy około 5 centymetrów. W przypadku płyt betonowych, chodnikowych czy kostki brukowej układamy je na podłożu z warstwy piasku i warstwy kruszywa również w zagłębieniu nieznacznie szerszym niż zewnętrzne wymiary garażu.
Wykonanie pełnych fundamentów oznacza zbudowanie ścian na obwodzie garażu zagłębionych w ziemi. Możliwe jest także wykonanie tylko słupów fundamentowych na rogach garażu i w połowie dłuższych ścian.
W przypadku tymczasowo stawianych garaży często wykorzystywane są bloczki betonowe układane w dołkach tak, aby delikatnie wystawały z ziemi. Umieszcza się je w rogach oraz w połowie dłuższych ścian i na całej długości ściany z bramą. Konstrukcję garażu przytwierdza się do gruntu kotwami.
Garaż blaszany – dodatkowe informacje
Postawienie garażu na własnej działce to świetny pomysł na zapewnienie dobrej ochrony dla swojego samochodu. Wybierz sposób posadowienia swojego garażu blaszanego na działce. Unikniesz dzięki temu wielu kłopotów z przechyleniem się całej konstrukcji lub problemami z otwieraniem drzwi.