You are currently viewing Jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Jak zakotwiczyć garaż blaszany?

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup garażu blaszanego często zastanawiają się jak bezpiecznie i skutecznie zespoić konstrukcję z podłożem. Częstą praktyką w przypadku wylewek betonowych jest wypuszczanie śrub z betonu. W praktyce takie rozwiązanie nie przynosi zamierzonych rezultatów, ponieważ podczas montażu prawie zawsze okazuje się, że śruby znajdują się w niewłaściwych miejscach. Jak w takim razie zakotwiczyć garaż blaszany?

Kotwiczenie garażu blaszanego

Garaż blaszany nie posiada gotowych otworów w dolnej części konstrukcji. Otwory wierci się na miejscu bezpośrednio przez zakotwiczeniem. To pozornie niedorzeczne działanie ma uzasadnienie w praktyce. Często wylewki betonowe nie są równe i pod ścianami występują szpary. Kotwiczenie konstrukcji w takim miejscu jest niezalecane. Dlatego dziury wierci się w wybranych miejscach według uznania – tam, gdzie garaż najlepiej dolega do podłoża.

Czego używa się do kotwiczenia?

Wybór systemy dedykowanego do mocowania konstrukcji na wylewce to kwestia indywidualna. Producenci garaży metalowych wybierają różne rozwiązania. Jednym z najbardziej powszechnych, a co za tym idzie najczęściej wybieranych są atestowane kotwy trzpieniowe nazywane również kotwami opaskowymi. Wykorzystanie kotew trzpieniowych ma taką zaletę, że kotwę można zawsze odkręcić i zmienić jej podłożenie lub podłożyć coś pod konstrukcję w przypadku, kiedy wylewka w miejscu kotwiczenia okaże się nierówna. To szczególnie przydatne w garażach z bramą uchylną.

Jak zakotwiczyć garaż w kostce brukowej?

Kostka brukowa nie jest najlepszym podłożem do kotwiczenia garażu blaszanego. Większość firm montuje garaże blaszane na kostce wyłącznie na odpowiedzialność klienta. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż kotwiczenie w kostce daje bardzo ograniczoną stabilność, w związku z czym konstrukcja może zostać uniesiona przez silny podmuch wiatru. My w takiej sytuacji polecamy wylanie stóp betonowych przed ułożeniem kostki i kotwiczenie obiektu bezpośrednio do stóp, co zwiększa stabilność konstrukcji.

Jak zakotwiczyć garaż bezpośrednio w gruncie?

Kotwiczenie konstrukcji blaszanej w gruncie to praktycznie loteria. Dlatego też dostawcy garaży blaszanych unikają tego typu podłoży. Alternatywą są bloczki fundamentowe, do których można przytwierdzić konstrukcję, tym samym zapewniając jej stabilność. Żeby skutecznie zakotwiczyć garaż bloczki powinny być wkopane w ziemię, a pomiędzy ścianą garażu i podłożem nie powinno być szczelin. Dodatkowo konstrukcję zakotwiczoną na bloczkach można zabezpieczyć przy pomocy haków (wygięty drut zbrojeniowy) lub kotew sadowniczych.