Wybór bramy garażowej to decyzja, która w sposób bezpośredni będzie rzutowała na komfort użytkowania obiektu oraz funkcjonalność przestrzeni z nim sąsiadującej. Najtańsze na rynku są bramy rozwierne. Garażowa brama rozwierna składa się z dwóch skrzydeł otwieranych (rozwieranych) na boki. W zdecydowanej większości przypadków użytkownicy garaży wyposażonych w bramy rozwierane rozchylają skrzydła bramy w stopniu znacznie szerszym niż światło bramy wyznaczone jej ościeżnicą. Wynika to z faktu, iż tego typu bramy są relatywnie wąskie (węższe od szerokości garażu) i dla komfortu oraz bezpieczeństwa wjazdu i wyjazdu z obiektu wymagają otwarcia skrzydła bezpośrednio na ścianę. Należy również pamiętać o dodatkowych kliku centymetrach na stopki, które powstrzymują bramę przed samoczynnym zatrzaśnięciem się. Dlaczego o tym wspominamy? Przede wszystkim ze względu na przestrzeń, jakiej wymaga komfortowe korzystanie z bramy rozwiernej. W ciasnej zabudowie garaż z bramą rozwierną może być mało funkcjonalny, co de facto sprowadzi go do roli szopy, a nie przestrzeni przeznaczonej do parkowania samochodu. Dlatego jeśli już na etapie projektu garażu wiemy, że nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, żeby wygodnie korzystać z brany rozwiernej warto zastanowić się nad alternatywą.
Brama uchylna jako wygodna i ergonomiczna alternatywa dla bram rozwiernych
Alternatywą dla bramy rozwiernej jest brama uchylna. Brama uchylna otwiera się ku górze i chowa wewnątrz garażu. To wymaga zastosowania odpowiednio wysokiej konstrukcji garażu, ale za to doskonale sprawdza się w przypadku ograniczonej przestrzeni w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkową zaletą bramy uchylnej jest fakt, iż w żaden sposób nie nachodzi ona na podjazd i przestrzeń z nim styczną. To znacząco ułatwia wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy samochodzie, zwłaszcza jeśli garaż znajduje się w zabudowie szeregowej lub stanowi część garażu dwustanowiskowego, do którego dla większego komfortu użytkowania poprowadziliśmy dwa podjazdy. Otwarty garaż w żaden sposób nie koliduje z otaczającymi go obiektami, dzięki czemu pozwala na niezależne korzystanie z obydwu stanowisk parkingowych.
Dodatkową zaletą bramy uchylnej jest możliwość zastosowania automatyki do bram, dzięki czemu brama będzie się otwierała zdalnie z pilota lub przycisku zainstalowanego w garażu. Bramy automatyczne nie stanowią standardowego wyposażenia garaży blaszanych, choć można je w nich instalować. W tych ostatnich najczęściej stosujemy jednak bramy uchylne otwierane ręcznie lub bramy rozwierne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że garaże blaszane nie są zintegrowane z bryłą budynku mieszkalnego, a w przypadku działek mieszkalnych najczęściej stanowią dodatkową przestrzeń parkingową.