Jeżeli planujesz postawienie garażu blaszanego na swojej działce, to powinieneś się zapoznać się z prawem obowiązującym w naszym kraju, które dotyczy takich budowli. Wiele osób zamierzając postawić garaż blaszany, zastanawia się, czy konieczne będzie do tego pozwolenie lub zgłoszenie go.
Z tego artykułu dowiesz się, jak budowę garażu – blaszaka traktuje prawo budowlane i co zrobić, aby uniknąć tak problematycznej samowoli budowlanej.
Garaż blaszany – prawo budowlane
Garaż blaszany to często stawiany obok domków obiekt. Służy on do ochrony samochodu oraz jako miejsce przechowywania różnych akcesoriów i narzędzi z nim związanych. Zgodnie z polskim prawem budowlanym przy spełnieniu pewnych warunków nie jest konieczne uzyskiwanie zezwolenia na budowę takiego obiektu. Warunki te to:
- powierzchnia nieprzekraczająca 35 metrów kwadratowych;
- parterowa konstrukcja;
- konstrukcja wolnostojąca;
- nie więcej podobnych obiektów niż 2 na każde 500 metrów kwadratowych działki.
Musisz tutaj pamiętać, że zgodnie z ustawą powierzchnię garażu należy traktować nie jako wewnętrzną tylko z doliczonymi ścianami.
Jeżeli więc garaż, który planujesz postawić spełnia te warunki to jedyną rzeczą jaką musisz wykonać jest zgłoszenie tej budowli w Urzędzie Miasta lub też Urzędzie Gminy. Znajdziesz w nich lub też na ich stronie odpowiedni formularz do tego przeznaczony. Obowiązek dokonania takiego zgłoszenia musi zostać wykonany na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający Twoje prawo do dysponowania działką, na której zamierzasz postawić garaż oraz kopię mapy tej działki i plan garażu. Urząd może wyrazić swój sprzeciw, jeżeli tego nie zrobi to masz pełne prawo postawić swój garaż, jest to tak zwana zgoda milcząca. Zgodnie z przepisami ustawy masz na to 2 lata, później będziesz musiał złożyć nowe zgłoszenie.
Pamiętaj, że w wielu lokalizacjach obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania. Jeżeli tak właśnie jest w Twojej okolicy to również zawarte tam przepisy muszą zostać spełnione. Mogą one dotyczyć wielkości obiektów, koloru dachu, nachylenia dachu i wielu innych rzeczy.
Garaż blaszany – tymczasowy
Jeżeli zamierzasz postawić garaż blaszany potrzebny Ci tylko na krótki okres to możesz również określić go jako obiekt tymczasowy, który wymaga tylko zgłoszenia. Jednak czas w jakim może on stać na działce jest wtedy ograniczony do 180 dni. Po tym okresie trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę lub jeśli spełnia on wymagania przedstawione powyżej zgłosić go jako budowlę stałą.
Jeżeli więc spełniasz wymagania określone w ustawie to możesz na swojej działce postawić garaż blaszany dokonując tylko i wyłącznie zgłoszenia w urzędzie. Zaplanuj więc miejsce i zamów swój blaszany garaż.